Aké sklo na akú aplikáciu?

nov 14, 2024

Aké sklo na akú aplikáciu?


Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, sklo je veľmi rozmanitý materiál. Pozrieme sa spolu na to, aké sklo ide napríklad do sprchy a aké na zábradlie.

Téma je naozaj obsiahla, preto snaha bude smerovať k čo najstručnejšiemu podaniu informácií. Dôležité je to, aby ste ako zákazník vedeli kto Vám čo pod tými všetkými termínmi v cenovej kalkulácií ponúka. Aby bolo nasledujúce čítanie čo najzrozumiteľnejšie, zadefinujeme si základné rozdelenie stavebného skla. Poďme na to!

  • FLOAT

Float je úplne základné tabuľové sklo v rôznych hrúbkach. Z neho technologickými procesmi získavame sklá pre špecifické použitie. Float je častokrát v stavebnom žargóne označovaný ako „obyčajné sklo“, alebo „nekalené sklo“. Z hľadiska použitia je menej odolné pri mechanickom zaťažení. Príklad.: Určite nie je bezpečné ho použiť v sprche. Pretože komponenty (závesné kovania, úchyty, madlá, rozpery...) sklo silno stláčajú, aby mohla sprcha fungovať. Navyše pri prasknutí sa láme na kryhy nepredvídateľného tvaru a veľkosti, ktoré môžu spôsobiť život ohrozujúce zranenia.

  • Tepelne tvrdené sklá – ESG

Pod označením ESG ide o bezpečnostné sklo. Technologický proces, ktorý zmenil jeho vlastnosti nazývame tepelné tvrdenie, ale omnoho častejšie sa stretnete s označením „kalenie skla“. Kalené sklo je teda v skutočnosti FLOAT po tepelnom vytvrdení. Vďaka tomu je tvrdšie, pružnejšie a hlavne jeho lom je zmenený z kryhového na zrnitý. V praxi sa teda kalené sklo pri rozbití rozletí na „márne kúsky“. Tie rapídne znižujú možnosť fatálneho poranenia. Tento typ skla používame pri tvorbe dverí, sklenených priečok, sprchových kútov, nábytkárstve atď. Proces kalenia je definitívnou úpravou skla a nie je možné ho dodatočne opracovať. To znamená, že tvar, opracovanie hrán, vŕtanie dier a výrezov je nutné urobiť vopred. Pokiaľ v procese nastane chyba, sklo je odsúdené na kontrolované rozbitie a recykláciu.

  • Vrstvené sklá – VSG a ESG/VSG

Connex (konex). Názov, ktorým sa obecne označuje tento druh skla môže byť mätúci. Mnoho ľudí pojmom connex označuje všetky vrstevné sklá. Vrstvené sklo rozlišujeme niekoľkými parametrami. Tie sú zásadné pri vhodnosti jeho použitia. 

Termínom connex je totiž najčastejšie označované sklo ktoré je zložené z dvoch vrstiev skla float + float rovnakej húbky a bezpečnostnej fólie. Odtiaľ vyplýva aj jeho označenie.: napr. Connex (VSG - vrstvené sklo) 6.6.2 označuje sklo, ktoré je v zložení 6mm float + 6mm float a tie sú uprostred zalaminované 2 vrstvami bezpečnostnej fólie - celková hrúbka tohto skla je potom 12,72 mm.  Jeho vlastnosti sú vhodné tam, kde je požadovaný bezpečnostný parameter celistvosť. Teda sklo ani po rozbití neopúšťa priestor v ktorom je osadené. Čiže výplne zábradlí, či už stĺpikových, alebo zábradlia kde sklom vypĺňame rám v ktorom je sklo pevne uchytené. Ďalej prestrešenia, pergoly, altánky, ale aj priečky (okrem dverí). Platí však to, čím je charakteristické sklo float – je menej odolné pri mechanickom zaťažení. Akonáhle si konštrukcia vyžiada nejakú dieru, alebo výrez pre uchytenie, stáva sa sklo VSG nepoužiteľné. 

Na rad prichádza sklo ESG/VSG. Tento typ skla, ako asi tušíte, znamená dve sklá ESG zalaminované dokopy. Vzhľadom na náročnosť jeho výroby a vlastnosti, je trochu zavádzajúce nazývať ho jednoducho connex.

Tepelne tvrdené, vrstvené sklo je totiž vrchol bezpečnosti pri aplikáciách ako sú samonosné schodiská, zábradlia a striešky na tiahlach, alebo s bodovým kotvením. Kľúč označovania skla ostal zachovaný. Takže pokiaľ Vám niekto ponúkne sklo ESG/VSG 8.8.2 jedná sa o samostatne opracované a tepelne tvrdené sklá ESG hrúbky 8mm, zalaminované dvomi vrstvami bezpečnostnej fólie o celkovej hrúbke 16,72mm.


Na trhu je ešte množstvo špecifických produktov, ktoré je možné jednoducho opísať v skratke.:

Lacobel – Dekoratívne lakované sklo float hr.4mm – použitie na kuchynské zásteny kde v blízkosti nie je plynový horák, obklady, nábytkárstvo. Z jednej strany je lakované. To pri pohľade z čírej strany vytvára požadovaný efekt.

Lacomat – presne ako Lacobel, len v matnom prevedení.

Zrkadlá – Sklo float rôznych dostupných hrúbok, ktoré je z jednej strany pokovované.

Pochôdzne sklá – špeciálne vrstvené sklá z troch vrstiev. Použitie tohto typu skla je pri stupňoch schodov, presklených podlahách a lávkach. Je možné sa pri nich stretnúť s označením TVG. TVG sa v takýchto aplikáciách nachádza z dôvodu parametrov blízkych sklu ESG, no zároveň je odolnejšie voči poškodeniu vrypom (hlbokým škrabancom). Ako bolo spomenuté - téma je veľmi rozsiahla. Pre bežného laika je dôležité si zapamätať: V prípade monolitického (jednovrstvového) skla, sa TVG v žiadnom prípade nerovná ESG!

Nepriestrelné sklá – opäť špeciálne vrstvené sklá, rôzneho zloženia s použitím vrstiev balistických fólií, alebo gélov.

Nerozbitné sklo – neexistuje! Pokiaľ vám ho niekto ponúka buď klame, alebo Vám jednoducho len ponúka iný materiál ako sklo.

Samostatná kapitola sú izolačné a fasádne sklá, respektíve okná. To však už nie je pole našej pôsobnosti.

Ak ste sa dočítali až sem, tak Vám ďakujeme za Váš záujem. Nabudúce prezradíme aké faktory vplývajú na cenu skla a úplne na záver ponúkame pár zaujímavostí zo sveta skla.


Zaujímavosť č.1 .: Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým ako sa asi vyrába obrovská tabuľa skla, ktorá je dokonale rovná a hladká? Je to plavením! Roztopená sklovina sa leje na veľké polia roztopeného cínu. Sklo je ľahšie ako cín a preto pláva na jeho hladine. Cín má navyše veľmi nízku teplotu topenia a preto ostáva stabilne rovný až kým sklo na jeho hladine nestvrdne. Z tohto procesu je aj odvodený názov. FLOAT = plávať, vznášať sa.

Zaujímavosť č.2 .: Je možné, že tak ako my, aj Vy odteraz už vždy pri pozeraní majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji budete hovoriť „ach“ zakaždým, keď niekto povie „plexisklo“. Na väčšine moderných arén je dnes na mantineloch osadené sklo ESG a to v masívnych hrúbkach 12 a 15mm. Veľmi pekne to demonštruje odolnosť skla. Samozrejme nie všade je použité sklo. Niekde je použitý polymetylmetakrylát (PMMA) čiže ľudovo „plexisklo“. Ako ich rozoznáte? Na skle puk nerobí trvalé šmuhy. Pri náraze puku PMMA buchne, kdežto sklo pekne zazvoní.

Zaujímavosť č.3 .: Sklo je relatívne ťažký materiál. Jeho merná hmotnosť je 2500kg/m3. Pre nás to znamená, že „máme fitko v cene práce". Pokiaľ teda nesieme k Vám sklenené dvere o rozmere 0,9 x 2,1 metra, držíme v rukách približne 47 kg. Hmotnosť skla pre Váš projekt si viete orientačne vypočítať aj sami. Plocha v m2, krát hmotnosť prislúchajúca k hrúbke ( 8mm = 20kg, 10mm = 25kg, 12mm = 30kg, naše obľúbené ESG/VSG 8.8.2 = 41kg) a máte hmotnosť konkrétnej tabule. Teraz Vás asi prekvapí, že hliník s mernou hmotnosťou 2700kg/m3 je ťažší ako sklo.